„Go Africa” , czyli nowe możliwości dla polskiego eksportu!

Kierunek Afryka Subsaharyjska!

Po programach dedykowanych działaniom na rynki Europy Wschodniej oraz Azji, przyszedł czas, aby polska gospodarka otworzyła się na Afrykę, a konkretnie na rynki regionu subsaharyjskiego. Jako jeden z sześciu największych krajów Unii Europejskiej, nie może pozostać w tyle za takimi strategicznymi partnerami, jak Niemcy, Rosjanie, Chińczycy, czy Amerykanie.

Nowym rządowym programem „Go Africa” zostaną objęte Nigeria, Angola, Kenia, Mozambik oraz RPA.
Współpraca rozpoczęła się oficjalnie 26 listopada 2013r. Regionalna Izba Gospodarcza – Łódź we współpracy z Instytutem Afrykańskim oraz Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych, pod patronatem Zespołu d/s. Afryki Parlamentu Polskiego zorganizowała pierwszy kongres partnerstwa i współpracy polsko-afrykańskiej POLANDAFRICA – 2013. Wydarzenie poprzedzone zostało organizacją licznych targów branżowych.

Biuro handlowe w Dubaju, liczne misje zagraniczne polskich dyplomatów.

Działania kooperacyjne w ramach kolejnej edycji zostały zainaugurowane na początku 2014r. Kluczowym mechanizmem wsparcia dla polskich firm, planujących inwestycje oraz sprzedaż eksportową na rynki afrykańskie, będzie otwarcie biura handlowego w azjatyckim Dubaju, które swoimi działaniami obejmować będzie także Afrykę Wschodnią. Misje gospodarcze, kierowane przez polskich podsekretarzy stanu, zostaną wysłane do Kenii, Tanzanii, Senegalu, Angoli i Mozambiku.

Najbardziej pożądane branże: produkcja przemysłowo-rolna, energetyka.

Lata 2014-2015 to czas, w którym siła ciężkości została przesunięta na Afrykę Północną, tu głównie na rynek nigeryjski – jeden z zapowiadanych największych odbiorców polskiej produkcji przemysłowo-rolnej. RPA ma szansę stać się największym partnerem w wymianie towarów spożywczych.
Kolejną strategiczną branżą w kooperacji na linii Polska-Afryka będzie sektor energetyczny.
W związku ze strategią dywersyfikacji źródeł energii w Polsce, perspektywicznymi towarami importowymi z krajów afrykańskich są surowce energetyczne oraz minerały rzadkie. Jak zapowiadają eksperci branżowi, w perspektywie 10-15 lat kontynent afrykański ma szansę stać się większym dostawcą ropy i gazu niż Półwysep Arabski. Największym wydarzeniem branżowym w 2015r. będzie wizyta ministra zasobów naturalnych Senegalu w polskim Ministerstwie Gospodarki. Polska przedsiębiorstwo Grupa Azoty, która wydobywa w Senegalu surowce, chce je tam przetwarzać i sprzedawać, budując lokalny rynek. Zarząd spółki postrzega rynek Senegalu, jako przyczółek, z którego można prowadzić ekspansję na inne rynki afrykańskie.

Obiecujące wyniki polskich przedsiębiorców!

Analitycy wnioskują, że działania w ramach programu „Go Africa” pod kątem różnorodności i natężenia w znacznym stopniu przewyższyły niedawnego lidera – „Go China”.  Dzięki temu Wydział Promocji Handlu i Inwestycji polskiej ambasady w RPA, zapowiada, iż polskie firmy będą miały szansę zdobyć kontrakty warte 200 mln dolarów rocznie.
W dobie światowego kryzysu i spowolnienia gospodarczego, Afryka jest rejonem, który wciąż dynamicznie się rozwija. Prognozy na najbliższe dziesięciolecia dla tego rejonu świata wskazują wzrost gospodarczy na poziomie przekraczającym 7% rocznie. Według rankingu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aż 10 spośród 20 krajów z największą dynamiką wzrostu PKB w najbliższych 5 latach to kraje na południe od Sahary. Mimo, iż wielkość eksportu na rynki afrykańskie nadal stanowi marginalny odsetek w całej strukturze polskiej wymiany handlowej, zapowiedź rozwoju stosunków gospodarczych obrazują imponujące wyniki wzrostu gospodarczego niektórych afrykańskich gospodarek. W Angoli, wzrost PKB w 2012 r. wyniósł 8,5%, w Mozambiku – 7,5%, w Nigerii – 6,3 %, a w RPA – 2,5% (wszystkie rynki objęte programem „Go Africa”).

Wsparcie dla polskich firm z ramienia Ministerstwa Gospodarki i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Ministerstwo Gospodarki planuje liczne mechanizmy wsparcia dla polskich przedsiębiorców, chcących rozwinąć swoją działalność inwestycyjną czy eksportową na obszarze rynków subsaharyjskich.
Jednym z rodzajów pomocy ma być tzw. wsparcie „miękkie”, opierające się na rozwoju osobistych i politycznych kontaktów z podmiotami afrykańskimi, w szczególności z wyspecjalizowanymi agencjami świadczącymi usługi dla biznesu. Do wykorzystania zostaną także udostępnione znaczne środki pomocowe z Europejskiego Funduszu na rzec Demokracji oraz system tzw. małych grantów, dedykowanych pomocy rozwojowej. Priorytetowym działaniem Ministerstwa Gospodarki będzie opracowanie i dostosowanie systemu gwarancji dla przedsiębiorstw chcących działańć na rynkach afrykańskich. System instrumentów gwarancyjnych zostanie opracowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zachęcamy więc wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców do śledzenia oficjalnej strony programu „Go Africa”: www.goafrica.gov.pl

Autor:
Grzegorz

GRZEGORZ - Dyrektor Zarządzający firmy konsultingowej Eurospektrum, twórca zespołu Export-Experts oraz platformy dla Eksporterów szkolenia-eksportowe.pl ; Wieloletni menedżer sprzedaży eksportowej w czołowych firmach polskich (m.in: AMICA S.A., FagorMastercook S.A., Global Cosmed, Kosmet-Rokita) i zagranicznych: Fagor Electrodomesticos (Hiszpania);  Zeigler Bross (USA), FagorBrandt (Francja). Posiadam ponad 19 letnie doświadczenie we wprowadzaniu marek polskich i międzynarodowych na rynki zagraniczne oraz bogate doświadczenie w konsultingu międzynarodowym. Prowadziłem negocjacje w ponad 40 krajach zarówno dla światowych graczy jak i średnich firm lokalnych, podnosząc sprzedaż łącznie o ponad 300 mln zł. Byłem odpowiedzialny za tworzenie, negocjowanie i egzekwowanie wielu kontraktów międzynarodowych. Od wielu lat zajmuję się usprawnianiem działań eksportowych, budowaniem strategii rozwoju eksportu, tworzeniem modeli biznesowych współpracy zagranicznej, rozwijaniem nowych kanałów sprzedaży za granicą.