Brexit – szansa czy zagrożenie dla Twojego EKSPORTU?

 

Mimo, że Wielka Brytania w dniu 31.01.2020 opuściła Unię Europejską, do końca roku obowiązuje okres przejściowy i eksport będzie się odbywał na dotychczasowych zasadach.

Od 2021 r sprzedaż na rynek UK będzie eksportem, a nie sprzedażą wewnątrzunijną.

Czy powinieneś spodziewać utrudnień i zwiększonych kosztów?

Dodatkowymi cłami prawdopodobnie będzie obłożony eksport następujących branż wrażliwych w UK czyli motoryzacja, rolnictwo, odzież, czy produkty ceramiczne.

Jakie towary będą obłożone cłem:

  • Produkty spożywcze (szczególnie takie jak masło, ryż, mięso)
  • samochody osobowe
  • samochody dostawcze i ciężarowe
  • autobusy
  • nawozy
  • bioetanol
  • ceramiczne naczynia kuchenne
  • odzież

Proces ustalenia ostatecznego porozumienia wciąż się przeciąga. W najgorszym scenariuszu może dojść do współpracy w oparciu o WTO (Światową Organizację Handlu), a handel odbywać się na podobnych zasadach jak między UE i USA. Byłoby to znacznie mniej korzystne dla obu stron niż dotychczasowe zasady wolnego handlu w ramach UE.
Wielka Brytania chce prowadzić politykę handlową, niezależną od Unii Europejskiej, jednak kraj ten dąży do możliwie swobodnej wymiany handlowej z UE. Dla Wielkiej Brytanii szczególnie ważne jest zapewnienie swobody wymiany między Irlandią a Irlandią Północną (będącą częścią UK).

Jednocześnie Unia Europejska dąży do bardziej restrykcyjnej wymiany z Wielką Brytanią, przez co można wnioskować, że transport towarów do i z Wielkiej Brytanii może stać́ się̨ bardziej skomplikowany i czasochłonny.

Istnieje jednak duża szansa na to, że UE i UK porozumieją się i powstanie porozumienie o wolnym handlu.

 

Co z Polakami mieszkającymi w UK?

Osoby mieszkające w UK ponad 5 lat mogą ubiegać się o „settled status” uprawniający do stałego pobytu, pozwolenia na prace, prowadzenia działalności gospodarczej, edukacji, ubezpieczenia społecznego, czy korzystania ze służby zdrowia. Wniosek jest prosty – można go złożyć przez aplikację mobilną bezpłatnie. Uproszczone zasady będą obowiązywać również dla małżonków oraz rodzin osób z nadanym statusem „settled status”

Jak przygotować firmę do BREXIT?

Brexit będzie miał oddziaływanie zarówno dla polskich eksporterów, jak i importerów z rynku UK.

Okres przejściowy pozwala przygotować się do nowej rzeczywistości oraz przystosować Strategię Eksportu na rynek europejski, ze szczególnym uwzględnieniem sprzedaży w Wielkiej Brytanii

Już niedługo będzie czekała nas nowa rzeczywistość na tym rynku. Musimy przygotować się do zmodyfikowanych systemów prawnych, zmienności w zakresie otoczenia konkurencyjnego.
Jeżeli chcesz nauczyć się przygotowywać strategię eksportową dostosowaną do nowych warunków rynkowych, zgłoś się na nasze szkolenia eksportowe.

Trzymam kciuki za Twoje sukcesy na rynku brytyjskimi i innych rynkach eksportowych.

Życzę Wam skutecznego zdobywania rynków zagranicznych.

Autor:
Grzegorz

GRZEGORZ - Dyrektor Zarządzający firmy konsultingowej Eurospektrum, twórca zespołu Export-Experts oraz platformy dla Eksporterów szkolenia-eksportowe.pl ; Wieloletni menedżer sprzedaży eksportowej w czołowych firmach polskich (m.in: AMICA S.A., FagorMastercook S.A., Global Cosmed, Kosmet-Rokita) i zagranicznych: Fagor Electrodomesticos (Hiszpania);  Zeigler Bross (USA), FagorBrandt (Francja). Posiadam ponad 19 letnie doświadczenie we wprowadzaniu marek polskich i międzynarodowych na rynki zagraniczne oraz bogate doświadczenie w konsultingu międzynarodowym. Prowadziłem negocjacje w ponad 40 krajach zarówno dla światowych graczy jak i średnich firm lokalnych, podnosząc sprzedaż łącznie o ponad 300 mln zł. Byłem odpowiedzialny za tworzenie, negocjowanie i egzekwowanie wielu kontraktów międzynarodowych. Od wielu lat zajmuję się usprawnianiem działań eksportowych, budowaniem strategii rozwoju eksportu, tworzeniem modeli biznesowych współpracy zagranicznej, rozwijaniem nowych kanałów sprzedaży za granicą.