Nowe kierunki inwestycji – Kazachstan.

Nowe kierunki inwestycji. Na jakich rynkach warto rozwijać biznes?

Kazachstan – wschodząca gwiazda polskiego eksportu?

Republika Kazachstanu ma obecnie największy (poza Federacją Rosyjską) poziom PKB per capita wśród państw WNP. Władze tego kraju nie osiadły jednak na laurach i przyjęły kolejny ambitny plan działania. Jak głoszą główne założenia strategii „Kazachstan – 2050“, kraj ten dąży do dołączenia do listy 30 najbardziej rozwiniętych państw świata.

Co to oznacza dla nas? W jaki sposób powyższe cele mogą sprzyjać polskim eksporterom? Gdzie szukać korzyści i w jaki sposób z nich skorzystać?

Kazachstan w światowych rankingach. Czego może się spodziewać polski biznesmen?

Rozwój gospodarczy Kazachstanu idzie w parze z poprawą warunków prowadzenia działalności gospodarczej w tym kraju. Wyrazem tego jest 49. miejsce owego państwa w rankingu „Doing Business 2013“ sporządzonym przez Bank Światowy. Kazachstan wyprzedził zatem nie tylko takie państwa jak Chiny (91. miejsce na liście), Rosję (112.) czy Białoruś (58. ). Warunki prowadzenie biznesu w Kazachstanie zostały ocenione również na lepsze niż te panujące w Turcji (71.) czy Polsce (55.). Mało tego, kraj ten coraz częściej wymienia się pośród państw odznaczających się wysoką atrakcyjnością inwestycyjną. Analitycy Banku Światowego dobrze ocenili zwłaszcza trzy elementy: ochronę inwestorów, płatność podatkową oraz możliwości rozpoczęcia biznesu.

Skąd bierze się ów czar Kazachstanu? Na początek uświadomijmy sobie, iż nie są to czynniki, które ów kraj od zawsze posiadał. Jeszcze do niedawna Kazachstan kojarzony był bowiem m.in. z wysokim poziomem korupcji, rozbudowaną biurokracją czy mało przejrzystymi przepisami prawa (zwłaszcza z perspektywy Europejczyków). Pierwsze zmiany w tych kwestiach przyniosło członkostwo w Unii Celnej i wprowadzenie wspólnych norm i procedur, jak również wymagań w zakresie dokumentacji handlowej. Był to jednak dopiero początek zmian jakie zaszły w ostatnim czasie w samym Kazachstanie. Ich kwintesencją może być chociażby plan wprowadzenia (do końca 2013 roku) „jednego elektronicznego okienka“, mającego znacząco ułatwić procedury importowe/eksportowe jak również składanie deklaracji i dokonywanie odpraw celnych.

 Duża szansa dla polskich eksporterów

Polityka Kazachstanu z roku na rok coraz bardziej sprzyja zagranicznym przedsiębiorcom. Może to być zatem szansa dla wielu polskich eksporterów, szukających na Wschodzie nowych rynków zbytu.  Warto tutaj pokreślić, iż kraj ten znalazł się na liście pięciu państw, które Ministerstwo Gospodarki określiło jako najbardziej perspektywiczne dla polskich przedsiębiorców (w gronie tym znalazły się także Kanada, Brazylia, Algieria i Turcja).

 Polskie towary cieszą się w Kazachstanie dużym uznaniem. Kojarzone są nie tylko z dobrą ceną, ale i (a może przede wszystkim) z wysoką jakością

Polskie towary cieszą się w Kazachstanie dużym uznaniem. Kojarzone są nie tylko z dobrą ceną, ale i (a może przede wszystkim) z wysoką jakościąWśród importowanych z Polski towarów wymienić możemy aktualnie nie tylko maszyny i urządzenia mechaniczne, ale i całe spektrum innych produktów: środki higieniczne, produkty farmaceutyczne, preparaty perfumeryjne, maszyny i urządzenia elektryczne, tworzywa sztuczne czy nawet produkty mleczarskie i świeże owoce. Można by więc pokusić się o stwierdzenie, iż niemal każdy znajdzie w Kazachstanie miejsce dla swoich produktów.

 Odpowiednie przygotowania się do eksportu gwarancją sukcesu

Jak zostało już powyżej wspomniane Kazachstan to stale rozwijający się i bardzo chłonny rynek. Wielu polskich producentów znalazło na tym rynku spory popyt na swoje towary. Dużym ułatwieniem dla polskich firm w tym zakresie są prowadzone w bieżącym roku akcje promocyjne naszego kraju i pochodzących z niego towarów (przeprowadzane przez Ministerstwo Gospodarki). Nowych możliwości upatruje się także w rosnącej współpracy Kazachstanu z Unią Europejską.

Dużym ułatwieniem dla polskich firm w tym zakresie są prowadzone w bieżącym roku akcje promocyjne naszego kraju i pochodzących z niego towarów (przeprowadzane przez Ministerstwo Gospodarki).

Wszystkie ukazane powyżej czynniki zachęcają do handlu z kazachskimi podmiotami. Zwracamy jednak uwagę, iż dopiero odpowiednie przygotowanie się do działalności eksportowej na nowym rynku, może zagwarantować sukces w tej materii. Specyfika rynku kazachskiego odbiega bowiem od dobrze nam znanej rodzimej praktyki. Dobrym przykładem może być chociażby powszechna (w Europie) praktyka sprawdzania wiarygodności kontrahenta przed ostatecznym podpisaniem umowy. W Kazachstanie rynek informacji gospodarczej dopiero się jednak rozwija a trudności w pozyskaniu informacji wynikają z kultury biznesu, panującej w tym kraju.

Gdzie zatem szukać pomocy? Wsparcia udzielić mogą bardziej doświadczone podmioty takie jak wywiadownie gospodarcze, firmy ubezpieczające należności eksportowe oraz przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w doradztwie eksportowym. Instytucje te nie raz i nie dwa spotkały na swej drodze powyżej wspomniany problem (i nie tylko ten) i zdążyły już wypracować odpowiednie metody jego rozwiązania.

Pamiętajmy, że każdy z nas kiedyś zaczynał, nie ma więc co wstydzić się prosić o pomoc! Warto korzystać z doświadczenia innych i zamiast samemu popełniać błędy, uczyć się na błędach naszych konkurentów.

Źródła:

Polska. Przewodnik po rynku. Republika Kazachstanu. WPHI, 2013

www.almaty.trade.gov.pl

www.eksporter.gov.pl

strona internetowa Ambasady Kazachstanu w RP: www.kazakhstan.pl

Autor:
Grzegorz

GRZEGORZ - Dyrektor Zarządzający firmy konsultingowej Eurospektrum, twórca zespołu Export-Experts oraz platformy dla Eksporterów szkolenia-eksportowe.pl ; Wieloletni menedżer sprzedaży eksportowej w czołowych firmach polskich (m.in: AMICA S.A., FagorMastercook S.A., Global Cosmed, Kosmet-Rokita) i zagranicznych: Fagor Electrodomesticos (Hiszpania);  Zeigler Bross (USA), FagorBrandt (Francja). Posiadam ponad 19 letnie doświadczenie we wprowadzaniu marek polskich i międzynarodowych na rynki zagraniczne oraz bogate doświadczenie w konsultingu międzynarodowym. Prowadziłem negocjacje w ponad 40 krajach zarówno dla światowych graczy jak i średnich firm lokalnych, podnosząc sprzedaż łącznie o ponad 300 mln zł. Byłem odpowiedzialny za tworzenie, negocjowanie i egzekwowanie wielu kontraktów międzynarodowych. Od wielu lat zajmuję się usprawnianiem działań eksportowych, budowaniem strategii rozwoju eksportu, tworzeniem modeli biznesowych współpracy zagranicznej, rozwijaniem nowych kanałów sprzedaży za granicą.